
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Frequency | 400 kHz |
| Min Input Voltage | 4.7 V |
| Output Current | 8 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Operating Supply Current | 6 mA |
| Max Frequency | 470 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Buck |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 12 mA |
| Duty Cycle | 83 % |
| Max Duty Cycle | 83 % |
| Clock Sync | Yes |
| Number of Output Phases | 1 |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2576
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.43516 | $4.35160 |
| 25 | $0.43441 | $10.86025 |
| 50 | $0.43366 | $21.68300 |
| 100 | $0.43291 | $43.29100 |
| 300 | $0.43216 | $129.64800 |
| 500 | $0.43141 | $215.70500 |
| 1000 | $0.43066 | $430.66000 |
| 3000 | $0.42992 | $1289.76000 |
| 5000 | $0.42917 | $2145.85000 |
